Agregat uprawowy – talerzowy czy zębowy?

agregat uprawowy

Wielu rolników, dokonując wyboru agregatu, zastanawia się nad słusznością inwestycji w agregat talerzowy. Pojawia się dylemat, czy nie lepiej wybrać agregat uprawowy zębowy. Kupując maszyny i części rolnicze, często pod uwagę bierzemy kwestię ceny. W tym przypadku ważna jest nie tylko cena samego agregatu, ale również możliwości posiadanego ciągnika. Zakup talerzówki wiąże się z koniecznością posiadania mocniejszej maszyny.

Wybierając urządzenia oraz części rolnicze, należy brać pod uwagę kwestię wydajności, ceny oraz przede wszystkim kompatybilność z posiadanym wyposażeniem. Również agregat uprawowy musi być odpowiednio dopasowany do posiadanego ciągnika rolniczego. Zarówno agregat zębowy, jak i talerzowy posiadają pewnego rodzaju wady. Za talerzówką przemawia jednak więcej zalet.

Agregat uprawowy talerzowy, co za nim przemawia?

Zdecydowaną zaletą agregatu uprawowego talerzowego jest uniwersalność. Brona posiada więcej zastosowań niż agregat zębowy. Talerzówka dobrze zdaje egzamin na polach z dużą ilością resztek pożniwnych. W przypadku agregatu zębowego resztki roślin mogą znacznie utrudniać pracę i przyczepiać się do zębów. Brona talerzowa dobrze radzi sobie również podczas uprawy pożniwnej i przy uprawach uproszczonych, np. przy siewie po zabiegach agregatami ścierniskowymi oraz podorywkowymi.

Dlaczego nie zawsze decydujemy się na agregat talerzowy?

Agregat uprawowy talerzowy jest dłuższy i nawet do dwóch razy cięższy od brony zębowej. Z tego powodu wymaga on zastosowania ciągnika rolniczego z silnikiem o mocy około 110-120 KM oraz z mocniejszym podnośnikiem. Przy bronie talerzowej, która jest krótsza i stawia mniejszy opór, wystarczy silnik 70-80 KM. Sam agregat zębowy jest również znacznie tańszy od talerzowego. Z tych powodów wielu rolników decyduje się jego zakup. By resztki roślin nie pozostawały na zębach, można zastosować zęby proste, jednak w tym wypadku agregat gorzej spulchnia glebę. Wybór jest zatem niestety w wielu przypadkach obarczony gorszą wydajnością pracy.

Dokonując wyboru agregatu, warto rozważyć wszystkie wady i zalety obu rozwiązań oraz wybrać wyposażenie odpowiednie dla konkretnych upraw, dla jak najlepszego przygotowania podłoża oraz w efekcie uzyskania lepszych wschodów roślin. W poszukiwaniu agregatu uprawowego polecamy odwiedzić profesjonalny sklep rolniczy. W ofercie znaleźć można części do maszyn i elementy nowoczesnego wyposażenia dla rolnictwa dostępne w korzystnych cenach.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *