Części samochodowe – gdzie je najlepiej kupować i na co zwracać uwagę?

części samochodowe

Niewątpliwie, niemalże każdy może podpisać się pod stwierdzeniem, że posiadanie własnego samochodu to duża wygoda. Jednak, chcąc utrzymać swoje auto w jak najlepszej kondycji, przez jak najdłuższy czas, musimy stale o nie dbać i je doinwestowywać. Warto pamiętać o tym, że oprócz podstawowej pielęgnacji musimy równie często sprawdzać stan techniczny pojazdu. Tyczy się to głównie wymian lub napraw różnych elementów- zarówno tych niewielkich, jak i wymagających większego wkładu pracy i pieniędzy. Części samochodowe mogą pociągnąć za sobą spore koszty i wie o tym każdy szczęśliwy posiadasz auta.

Nie da się ukryć faktu, że utrzymanie samochodu musi kosztować. W ekstremalnych przypadkach sprawdza się teza, która mówi o tym, że „samochód jest jeżdżącą skarbonką”. Przy właściwej eksploatacji pojazdu nie musi być to tak dużym problemem. Jednak naturalnym jest to, że każdy właściciel musi liczyć się z kosztami. Jak oszczędzić na tym procesie?

części samochodowe wybór

Wybór miejsca i jakość produktu

Bardzo istotny wpływ na to, ile pieniędzy wydamy na części samochodowe i jakiej będą one jakości ma miejsce, w którym chcemy się zaopatrzyć.

Jeszcze przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwsza to oczywiście cena, a druga (często najważniejsza) to jakość wykonania interesujących nas, poszczególnych elementów. Niestety, trzeba przyznać, że rynek motoryzacyjny został zalany tzw. „chińszczyzną”. Są to zazwyczaj produkty bardzo słabej jakości, niekiedy niewarte nawet swojej niskiej ceny.

Na półkach zarówno hurtowni jak i sklepów możemy znaleźć części samochodowe, dostosowane pod samochody używane, które mogą znacznie różnić się jakością. Te gorsze mogą nam posłużyć jedynie do wymiany doraźnej (sezon lub maksymalnie dwa).

Z tego właśnie względu, nie warto jest szukać najtańszego możliwego rozwiązania. Jednak zawsze warto pamiętać o tym, że tanie nie zawsze oznacza słabe. Szukając różnych rozwiązań możesz natknąć się na producentów oferujących dobre części w przystępnych cenach. Jedyny problem, na który można wtedy napotkać to lokalizacja- danego producenta lub produktu może nie być w Twojej okolicy i  pobliskich sklepach.

Spróbuj w warsztacie

Pierwszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do zaprzyjaźnionego i sprawdzonego warsztatu mechanicznego. Sporo osób korzysta z możliwości zakupu części samochodowych u swojego mechanika. Jest to ciekawy i zazwyczaj dobry pomysł. Jednak sprawdzi się wyłącznie w przypadku kiedy mamy pełne zaufanie do specjalisty i jest to osoba sprawdzona. Warto wiedzieć, że mechanicy mają kontakt do przynajmniej kilku punktów dystrybucyjnych części samochodowych.

Sklepy i hurtownie stacjonarne

Sklepy stacjonarne oraz hurtownie to kolejne miejsce, w których możemy zakupić potrzebne części samochodowe na własną rękę. Są dwa plusy tego rozwiązania. Po pierwsze, znamy dokładną i katalogową cenę produktu, a po drugie możemy delikatnie ją negocjować. To rozwiązanie ma również sporo minusów. Do głównych należy ograniczona możliwość wyboru- w danym miejscu nie zawsze znajdziemy to, czego szukamy. W przypadku sprowadzenia części samochodowych musimy na nią dodatkowo czekać.

Sklepy internetowe

Ostatnią opcją jest rozwiązanie dosyć wygodne i powszechne. Części samochodowe możemy obecnie dostać w sklepach internetowych. Ma wiele atutów ale również i wad. Bez wychodzenia z domu możemy zamówić potrzebne części oraz dodatkowo skorzystać z porównywarek cen.

Warto jednak pamiętać, że części samochodowe kupowane przez Internet to również spore ryzyko. Tyczy się to zamówienia nieodpowiedniego elementu i problemy z oddaniem produktu. Bardzo często, jeśli zależy nam na cenie, zamawiamy części nieodpowiednie lub niedopasowane do konkretnego modelu auta. Jest to dosyć niebezpieczne i wymaga odpowiedniej konsultacji z mechanikiem.

samochody używane

Niezależnie od tego jaka metodę wybierzemy, jedno jest pewne. O samochód trzeba nieustannie dbać po to, aby służył nam jak najdłużej. Zawsze warto jest się konsultować z zaprzyjaźnionym mechanikiem czyli specjalistą, który zna się na swoim fachu. Wtedy kupno odpowiednich części nie powinno stanowić większego problemu.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code