Jak przygotować ciągnik do prac sezonowych?

farby do maszyn rolniczych

Pierwsze dni wiosny za nami, co oznacza, że już niedługo po raz pierwszy w tym sezonie wyjedziemy swoimi ciągnikami na pole. By cieszyć się sprawnym traktorem przez cały sezon, należy go odpowiednio przygotować do pracy. Kontrola poszczególnych podzespołów i tzw. poprawki kosmetyczne powinny być priorytetową sprawą każdego posiadacza tej maszyny. Co należy skontrolować? Pokażemy to na przykładzie popularnej „sześćdziesiątki”.

Kontrola chłodnicy i układu chłodniczego

Skontrolowanie układu chłodniczego to proces kilkuetapowy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić jakość oraz ilość płynu chłodniczego w układzie. Każdy właściciel Ursusa C-360, ale też ciągnika innej marki, powinien mieć świadomość tego, że płyn chłodniczy musi być wymieniany co dwa lub trzy lata bądź po 3 tys. motogodzin – po tym czasie traci on swoje właściwości, jednocześnie nie gwarantując sprawnego działania układu.

Nie bez znaczenia jest także czystość układu chłodniczego. Faktem jest, że taki element ciągnika jak chłodnica ma skłonności do zapychania się, dlatego koniecznie należy sprawdzić, czy między jej żeberkami nie osadziły się takie nieczystości jak kurz i brud. Jeśli chłodnica jest zakurzona, należy ją przedmuchać (warto tę czynność powtarzać też po większych pracach polowych).

Ostatnim etapem kontroli układu chłodniczego jest sprawdzenie napięcia paska klinowego znajdującego się przy wentylatorze chłodnicy.

Sprawdzenie alternatora

Alternator jest ważnym elementem ciągnika, dlatego podczas kontroli stanu technicznego maszyny, nie możemy go pominąć. Szczególnie należy sprawdzić napięcie paska klinowego. Przy okazji można także rzucić okiem na szczotki, łożyska i regulator napięcia – jeśli te elementy są w złym stanie, należy je wymienić na nowe części.

Akumulator

W przypadku kontroli akumulatora należy sprawdzić trzy rzeczy: stopień naładowania, poziom elektrolitów i siłę zacisków klem. Stopień naładowania zweryfikujemy, używając woltomierza, który mierzy napięcie na ogniwach. Do zmierzenia gęstości elektrolitu potrzebny będzie areometr. Jeśli poziom elektrolitu jest zbyt niski, jego niedobory uzupełniamy wyłącznie wodą destylowaną. W okresie zimowym ten stan należy sprawdzać co miesiąc, natomiast w sezonie po przepracowaniu 125 mtg.

Kontrola układu smarowania silnika

W przypadku układu smarowania silnika kluczowymi aspektami jest stan oleju oraz filtra – to m.in. te elementy odpowiadają za utrzymanie ciągnika w dobrym stanie. Każdy producent ciągników wskazuje, po ilu przepracowanych motogodzinach konieczna jest wymiana oleju, dlatego nie można tej wskazówki lekceważyć. Warto nadmienić, że w przypadku starszych modeli ciągnika, czego przykładem jest wspomniany wcześniej Ursus C-360, należy opróżnić i wyczyścić metalowe zbiorniki paliwa, ponieważ w ich wnętrzu mogą się gromadzić zanieczyszczenia, które są szkodliwe dla układu wtryskowego.

Sprawdzenie układu paliwowego

W układzie paliwowym tym elementem, który należy opróżnić i umyć jest odstojnik. Kolejną czynnością jest wymiana filtrów paliwa i powietrza, ale tego podejmujemy się tylko wtedy, gdy są one w złym stanie lub gdy ciągnik był także wykorzystywany zimą i pracował na paliwie zimowym (w tym miejscu nadmienić trzeba, że rolnikowi bardziej opłaca się inwestować w paliwo sezonowe – w przeciwnym razie możemy narazić naszą maszynę na usterki w układzie paliwowym).

Kontrola stanu wizualnego maszyny

Dla każdego rolnika powinno być istotne zarówno to, jak wygląda stan techniczny maszyny wewnątrz, ale i na zewnątrz. W końcu każdy chce, by jego ciągnik prezentował się godnie i dumnie na gospodarstwie. Przed rozpoczęciem prac sezonowych powinniśmy też zadbać o stronę wizualną naszej maszyny.

Przede wszystkim zadbajmy o porządek w kabinie. Poszczególne elementy jak kokpit mogły się przez okres zimy lekko zakurzyć, dlatego warto sięgnąć po wilgotną ściereczkę i usunąć kurz. Mycie szyb powinno być kolejną, obowiązkową czynnością.

Czas teraz spojrzeć na naszą maszynę z zewnątrz. W pierwszej kolejności sprawdzamy, w jakim stanie są błotniki C-360. Jeśli są pęknięte lub w inny sposób uszkodzone to można je zamówić w sklepie internetowym. Na szczęście błotniki C-360 to część łatwo dostępna, więc nie powinno z tym być żadnego problemu.

Kolejnym etapem kontroli jest maska C-360. Po zimowaniu na pewno na jej powierzchni zebrała się warstwa kurzu, więc w pierwszej kolejności należy go usunąć. Po usunięciu zanieczyszczeń może się okazać, że maska C-360 posiada widoczne ślady rdzy – trzeba ją usunąć, a następnie „odrestaurować” maskę. W jaki sposób?

Farby do maszyn rolniczych

Jeśli zauważyliśmy na masce naszego ciągnika skorodowane miejsca, nie musimy oddawać traktora do specjalisty, który usunie rdzę, a następnie odnowi karoserię. Samo usunięcie rdzy jest czynnością, z którą poradzi sobie każdy rolnik. Podobnie jest też z malowaniem. Wystarczy zakup farby do maszyn rolniczych. W sklepie internetowym Mizar dostępne są farby do maszyn rolniczych dedykowane poszczególnym maszynom, dlatego z powodzeniem znajdziemy odpowiedni kolor do ciągnika Ursus C-360. Po malowaniu nasza maszyna będzie wyglądała jak nowa!

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *