Lampy LED do ciągnika – czy warto?

lampy led do ciąnika

W ciągnikach rolniczych starszego i nowego typu, Usrus, Zetor i innych, oryginalnie montowane są lampy robocze halogenowe. Halogeny posiadają wiele zalet, jednak coraz częściej zastępowane są nowoczesnymi lampami LED. Czy oświetlenie wykorzystujące w swoim działaniu diody faktycznie jest lepsze? Czy warto zainwestować w lampy LED do ciągnika, czy lepiej zostać jednak przy starych, dobrych halogenach?

Zadaniem oświetlenia rolniczego w cięgniku jest zapewnienie możliwie jak największego komfortu pracy przy zmniejszonej widoczności. Lampy mają oświetlać możliwie jak największy obszar, ale również emitowane światło nie może męczyć. Dopiero wtedy lampy dobrze spełniają swoje zadanie i możemy powiedzieć, że są odpowiednio dobrane oraz zamontowane. Zarówno lampy halogenowe, jak i lampy LED do ciągnika mogą dobrze sprawdzać się w pracach polowych. Każdy z rodzajów oświetlenia posiada określone zalety, jak i wady.

Lampy LED do ciągnika – zalety w stosunku do halogenów

Podstawową zaletą lamp LED Ursus, Zetor i nie tylko, jest oczywiście energooszczędność. Lampy wykorzystujące w swoim działaniu diody LED pobierają znacznie mniej energii elektrycznej niż inne źródła światła, w tym również halogenowe. Dodatkowo LED są jednocześnie bardziej wydajne. Przy mniejszych rozmiarach są w stanie generować znacznie więcej światła, zapewniając lepszą luminację. Kolejną zaletą lamp ledowych do ciągników jest fakt, że są one bardziej odporne na wstrząsy niż lampy halogenowe.

Wady lamp LED

Czy zatem nowoczesne lampy LED do ciągnika mają jakiekolwiek wady? Z całą pewnością główną z nich jest wysoka cena. Zakup lamp ledowych wiąże się z większym wydatkiem niż zakup halogenów. Dla wielu rolników kwestia ceny ciągle ma decydujące znaczenie. Gdy lampy halogenowe przestają działać, zwykle przyczyną jest po prostu spalona żarówka, której wymiana wiąże się z wydatkiem rzędu 5 zł. Jest szybka i bezproblemowa.

Również barwa światła emitowanego przez lampy LED do ciągnika może stanowić wadę dla niektórych użytkowników. Zimne światło może być mniej sprzyjające dla oczu podczas długotrwałych wieczornych prac polowych. Jeśli przez lata użytkowaliśmy halogeny, być może będzie trzeba się do niego przyzwyczaić. Barwa światła jest też w dużej mierze zależna od jakości zakupionych ledów. Im wyższy współczynnik CRI, tym będzie ona bardziej naturalna.

Zalety lamp halogenowych

Jakie są zatem zalety poczciwych halogenów, oprócz niższej ceny? Lampy halogenowe emitują światło o przyjemnej barwie, która jest naturalna i przyjazna dla oczu. Halogeny są trwałe i wydajne oraz wyróżniają się długą żywotnością – jednak w tych kwestiach ustępują nowoczesnym ledom, których parametry są jeszcze lepsze. Podstawową zaletą halogenów pozostaje więc cena, dostępność i bardzo łatwa wymiana, która w przypadku spalonej żarówki zajmuje nie więcej niż pięć minut.

Lampy LED, sklep rolniczy Mizar

Wyposażenie do ciągników jest szeroko dostępne nie tylko w sklepach rolniczych stacjonarnych, ale również internetowych. Wybierając dobrego sprzedawcę, możemy zakupić wysokiej jakości wyposażenie w lepszych cenach. Lampy LED do ciągników rolniczych Ursus, Zetor, JOHN DEERE można zakupić w korzystnej cenie, odwiedzając Mizar – sklep rolniczy online.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *