Pęknięty blok silnika C 360. Porady

Blok silnika c360- naprawa

Blok silnika czy kadłub silnika to główny element konstrukcyjny silnika tłokowego, znajdziemy go zarówno w samochodach osobowych, jak i w cięższych maszynach takich jak ciągniki rolnicze czy siodłowe. Blok silnika wykonany jest zazwyczaj z żeliwa lub stopów aluminium i krzemu, co w przypadku jego uszkodzenia nierzadko stanowi problem podczas reperowania. Do najczęstszych problemów do jakich dochodzi w związki z blokiem silnika należy ich pękanie, co w najgorszym wypadku wiąże się z wymiana całego bloku.

Blok silnika to największy i najcięższy element silnika, to w nim osadzone lub przytwierdzone zostają pozostałe elementy napędu takie jak wał korbowy, rozrząd, elementy układu zasilania, chłodzenia czy smarowania. Znaczne siły mechaniczne wpływające na blok silnika podczas jego pracy, które mogą powodować odkształcenia, co w efekcie może doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania silnika. W skrajnych przypadkach może dojść do pęknięcia bloku i wyciekania np. płynu chłodniczego.

W zależności od skali uszkodzenia zalecana jest całkowita wymiana bloku silnika lub jego regeneracja.

Pęknięty blok silnika- objawy

Pęknięty blok silnika to najgorsza awaria jaka może pojawić się w silniku, gdyż jej konsekwencje mogą w efekcie doprowadzić do wymiany całego silnika, co w niektórych przypadkach, zdaje się przekraczać wartość samochodu. Często pęknięcie bloku nie jest aż tak oczywiste jak nam się wydaje, dlatego pierwsze usterki niosą za sobą już koszty związane np. z wymianą uszczelki pod głowicą. Ten kto choć raz miał problem z rozrządem lub innymi elementami silnika wie jak kosztowne jest samo planowanie głowicy, co dopiero sytuacja, w której jednak przyczyną wycieku płynu lub przybywającego oleju staje się właśnie pękniecie bloku.

Pękniecie może powstać pomiędzy kanałem układu smarowania a kanałem układu chłodzenia, wtedy objawy zbliżone są do tych związanych z uszkodzeniem uszczelki pod głowicą. W przypadku pęknięcia pomiędzy układem chłodzenia a komora spalania, możemy mieć do czynienia z przegrzewaniem auta, ubywaniem płynu chłodzącego, czy o wiele większym wydobyciem pary wodnej z układu wydechowego.

Pęknięty blok silnika C 360

Wśród wielu zapytań na forach to właśnie silnik ciągnika C360 ulega pękaniu oraz wielokrotnej reanimacji różnymi metodami.

Wśród metod naprawy silnika wyróżnić możemy różnego rodzaju klejenia, które wymagają odpowiedniego przygotowania powierzchni. Wykorzystanie kleju zazwyczaj przynosi efekt krótkotrwały, zazwyczaj spoina z kleju nie utrzymuje odpowiedniego uszczelnienia i w pewnym momencie zaczyna przeciekać. Ponadto wysoka temperatura sprawia że materiał zaczyna się rozszerzać, więc aby utrzymać klejenie na wysokim poziomie należy wcześniej przygotować odpowiednio większą łatę materiału. Inny sposób to specjalne proszkowe klejenia zbiorników, którymi wypełnia się wnętrze np. komory chłodzenia. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w przypadku pęknięcia bloku jest wykonanie odpowiedniego spawu lub kołkowania.

Blok silnika C360- metoda metalock

Metalock to technika spawania, która została opatentowana i uznana za jedną z najbardziej efektownych technik wykonania regeneracji pęknięć czy rozbicia odlewów wykonanych z aluminium, stali czy żelaza. Metalock różni się od klasycznego spawania czy klejenia tym, że nie wprowadza on termicznych naprężeń. Dzięki temu w trakcie wykonywania spawu nie dochodzi do odkształceń i nie wymaga żadnej dodatkowej obróbki. Metoda metalock polega na wbijaniu połączonych ze sobą klinów wzdłuż i w poprzek pęknięcia. Kliny wykonane są z niklu, dzięki czemu zachowują wysoką plastyczność. Dzięki rożnej wielkości produkowanych klinów swobodnie możemy dobrać ich rozmiar do rozmiaru uszkodzenia. Metoda zimnego spawania sprawia, że urządzenie jest praktycznie od razu gotowe do pracy po wykonanej usłudze. W większości przypadków dzięki metodzie metalock możliwe jest wykonanie usługi bez konieczności rozbierania silnika, co zapewne w wielu przypadkach wpłynie na zwiększenie oszczędności. Metoda Metalock doskonale sprawdza się w przypadku naprawy kadłubów silnika Perkinsa, który znajdziemy zarówno jao blok silnika c 360, jak i mana Dafa czy Scania.

Niestety, w skrajnych przypadkach rozerwania materiału możliwe, że nawet spawanie elementu może okazać się niewystarczające, i warto rozważyć zakup nowego bloku. Wśród czesci do Ursusa ni brakuje zastepczych bloków silnika, a także pozostałych elementów silnika.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *