Przygotowanie samochodu na długą wyprawę – 10 rzeczy, o których musisz pamiętać

przegląd samochodu

Wakacyjne podróżowanie własnym samochodem może być bardzo ciekawym i zaskakująco przyjemnym przeżyciem. Zupełnie inaczej odbieranym niż lot samolotem czy pociągiem. Jadąc swoim własnym samochodem możemy poczuć dużą swobodę- robić postój o dowolnych godzinach, wybierać najodpowiedniejszą trasę czy zabrać tyle bagażu, ile możemy zmieścić.

Niestety, nasze wymarzone wakacje mogą szybko przemienić się w koszmar, kiedy nasze auto odmówi nam posłuszeństwa. Co zrobić, aby zminimalizować takie ryzyko i móc cieszyć się długą wyprawą? Przegląd samochodu, obowiązkowe wyposażenie czy koło zapasowe? Co jest najważniejsze? Sprawdź nasz poradnik i poznaj 10 aspektów, o których trzeba pamiętać przed wyruszeniem w podróż.

obowiązkowe wyposażenie samochodu

1. Solidny przegląd samochodu – najważniejsze podzespoły

Wybierając się w daleką podróż (np. po Europie) najistotniejszym aspektem, który trzeba dokładnie sprawdzić jest przegląd samochodu, czyli określenie czy najważniejsze podzespoły są sprawne i działają poprawnie. Ustrzeże  nas to przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami w trasie, z dala od domu i zaprzyjaźnionego mechanika. Profesjonalista powinien sprawdzić stan pasków, wydechu, zawieszenia, układu chłodzenia czy hamulców. Jeśli termin wymiany oleju zbliża się wielkimi krokami, warto jest to zrobić jeszcze przed wyprawą.

2. Terminy ważności OC i przeglądu technicznego

Przegląd samochodu jest ważny, jednak nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu ważności naszego OC i przeglądu. Warto pamiętać o tym, że brak ważności tych dokumentów może uniemożliwić kontynuowanie podróży. Co więcej, może nas narazić na wiele nieprzyjemności oraz dodatkowe, spore koszta.

3. Zielona karta – co to takiego?

Wybierając się w daleką podróż samochodem, warto wiedzieć, że polskie OC obowiązuje wyłącznie na terenie Unii Europejskiej. Jeśli wybierasz się poza jej granicę, niezbędne będzie wykupienie zielonej karty. Okazuje się, że większość ubezpieczycieli oferuje taką usługę gratis do wykupionego wcześniej ubezpieczenia OC. Aby otrzymać taki dokument trzeba udać się do placówki ubezpieczyciela lub zadzwonić na infolinię.

4. Obowiązkowe wyposażenie samochodu i to dodatkowe

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest obowiązkowe wyposażenie samochodu oraz to dodatkowe. Czy sprawdzasz co roku legalizację swojej gaśnicy samochodowej? Jeśli nie, zrób to bezzwłocznie! Unikniesz tym sposobem dyskusji z policjantem i potencjalnego mandatu.

5. Sprawdzenie przepisów i limitów

Obowiązkowe wyposażenie samochodu czy jego przegląd są bardzo istotne, jednak warto pamiętać również o sprawdzeniu przepisów drogowych oraz limitów prędkości obowiązujących w danym kraju. Różnice mogą dotyczyć również ekwipunku (np. kamizelki odblaskowej).

6. Komplet narzędzi i linka holownicza

Mimo tego, że naprawa samochodów może być dla nas czarną magią i mamy w tej kwestii tzw. „dwie lewe ręce”, zawsze warto mieć ze sobą podstawowy komplet narzędzi. Może się on przydać w każdej sytuacji kryzysowej. Czasem może okazać się, że prostą usterkę jesteśmy w stanie naprawić sami, co obniża znacznie koszta wyjazdu. Linka holownicza „uratowała życie” nie jednemu kierowcy. Gdy nasz samochód odmówi zupełnie posłuszeństwa, przy pomocy linki i innego samochodu jesteśmy  w stanie przetransportować zepsute auto w bezpieczne miejsce.

7. Sprawdź powietrze w kole zapasowym

Okazuje się, że z pozoru błaha usterka może zastopować nas na poboczu na wiele godzin. Koło dojazdowe musi być sprawne w 100%, dlatego warto jest sprawdzić jego stan tuż przed podróżą. Aby mieć pewność, zawsze możesz zabrać ze sobą mały kompresor lub przenośny zestaw naprawczy.

8. Nawigacja samochodowa

Sprawne koło dojazdowe to konieczność, ale warto również zwrócić uwagę na aspekt nawigacji samochodowej. Jeśli korzystasz z takiego rozwiązania upewnij się, że w urządzeniu znajduje się najnowsza wersja map. Najbezpieczniejszym wyjściem jest korzystanie ze stale aktualizowanych map Google.

9. Przeanalizuj najczęstsze usterki Twojego modelu auta

Przegląd samochodu nie wyeliminuje w 100% ryzyka jego popsucia w trasie. Dlatego przed wyjazdem warto jest dowiedzieć się, jakie najczęstsze usterki występują w danym modelu samochodu i być na nie przygotowanym.

10. Analiza planowanej trasy

Mimo dostępu do Internetu oraz nawigacji, warto jest wcześniej dokładnie przeanalizować planowaną przez nas trasę. Poświęć trochę czasu na analizę dróg, remontów, czy dostępności stacji benzynowych. To wszystko wpływa na komfort i bezpieczeństwo podróżujących.

Pamiętaj o tym, że PLANOWANIE to niezbędny element każdej, dłuższej wyprawy samochodowej. Nigdy nie pomijaj tego kroku i ciesz się bezpieczną podróżą.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code