Samochód poleasingowy nie tylko dla firm

Na początek garść statystyk. Tylko w 2016 roku wartość leasingu w Polsce wynosiła 58,1mld zł. Już pierwszy kwartał 2017 roku to inwestycja leasingowa na poziomie 15 mld zł. I tu bardzo duży wzrost zakupu samochodów dostawczych do 3.5 tony o blisko 20%. Z uwagi na fakt, ze umowy leasingowe zawierane są na okresy co najmniej 40% czasu amortyzacji, aktualnie na rynku powinniśmy spotkać się z masą samochodów osobowych, jak i samochodów dostawczych poleasingowych.

Samochód poleasingowy- nie zawsze z ekstremalną historią

Samochód poleasingowy to nierzadko ciekawa alternatywa dla osób, które szukają sprawdzonego samochodu nie tylko dla swojej firmy, ale także do użytku prywatnego. Choć o samochodach służbowych krąży wiele anegdot, większość z nich nie jest tak w zupełności odrealniona, dlatego firmy oferują swoim pracownikom specjalne benefity za bezwypadkową jazdę, czy mała liczbę mandatów lub ekonomiczną jazdę. Należy pamiętać jednak, że samochody firmowe choć są mocno eksploatowane ich stan techniczny podlega firmowym serwisom, a licznik kilometrów nie ulega zmianie. Jednak nie każdy pojazd poleasingowy musi mieć dramatyczną historię- zdarzają się modele, które wchodziły w skład floty firmy, jednak stanowiły auto służbowe członka zarządu, który częściej wykorzystywał je jako środek transportu na linii praca dom. W tym przypadku przebieg oraz stan samochodu znacząco odbiega od pojazdu osoby obejmującej stanowisko handlowca, dla którego wygenerowanie tysiąca kilometrów to czasami 1 dzień pracy.

Kilka słów o leasingu

Leasing samochodów to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na budowanie floty firmowej. Również jest często wybierany przez małe firmy, które nie potrzebują rozbudowanego taboru, jednak jest to odpowiedni sposób na optymalizację budżetów. Leasing to nic innego jak połączenie formy dzierżawy w naszym przypadku samochodu, z opcją kredytową w określonym czasie. Może ona być bezpośrednia lub pośrednia, kiedy to nabywcą pojazdu jest firma, która pośredniczy w leasingowaniu samochodu. Przez cały okres trwania leasingu, leasingobiorca płaci określone raty. Po okresie dzierżawy ma prawo do wykupienia pojazdu za określoną w umowie cenę, lub zwrot pojazdu do właściciela.

Właśnie ten moment zbytu własności pozwala osobom zewnętrznym na zakup samochodu poleasingowego. Nierzadko jest on kierowany na rynek przez osoby, które wykupiły pojazd po okresie dzierżawy, lub są wystawiane na aukcje przez samych właścicieli pojazdów. Aukcje samochodów firmowych to ciekawy sposób na znalezienie auto w atrakcyjnej cenie, zwłaszcza ze klasy pojazdów są znacznie wyższe niż te, które możemy spotkać w sektorze prywatnym.

Oczywiście najczęściej poza flotom handlowym, na giełdach nie brakuje samochodów dostawczych po leasingowych, które nierzadko stanowią najlepsze wyjście dla osób, których profil firmy wymaga dostarczenia usługi, jednak rozbudowa floty nie leży aktualnie w zasięgu przedsiębiorstwa.

Jeżeli samochód firmowy jest stale użytkowany przez jedną osobę w systemie łączonym zarówno do wykonania czynności służbowych, jak i prywatnie nierzadko firmy proponują pracownikom możliwość wykupienia pojazdu na własność.

Samochód poleasingowy- zalety

Wracając do początku, samochód pochodzący z floty nierzadko leżał w rękach osoby, która w trasie spędzała wiele godzin, z tego względu auta służbowe posiadają wyraźne ślady użytkowania- przetarte kierownice, wewnętrzne klamki, przetarte tapicerki czy elementy skrzyni zmiany biegów. Sama czystość tapicerek również pozostawia wiele do życzenia, jednak wystawiając samochód na sprzedaż są one gruntownie przygotowywane zarówno pod względem wewnętrznych walorów estetycznych, jak i kondycji zewnętrznej, kończąc na stanie technicznym pojazdu.

Czego możemy być pewni- to stan przebiegu. Jeśli komuś nie przeszkadza wartość przekraczająca 200tys. Może stać się właścicielem kilkuletniego samochodu w ciekawej cenie. W tym wypadku oczywiście mowa o samochodach przedstawicieli handlowych. Klasa tych aut z uwagi na charakter pracy zazwyczaj posiada standardowe wyposażenie, wyższa klasa aut, która także trafia na aukcje poleasingowe to te należące do osób obejmujących wyższe stanowiska- w tym przypadku, ceną jest proporcjonalnie wyższa, ale również ich stan techniczny czy sam przebieg znacząco się różnią.

Sporą zaletą dla osób szukających samochodu w dobrym stanie technicznym, oraz w miarę młodego jest zakup samochodu poleasingowego. Należy to do głównych zalet. Po około 3 latach samochód salonowy traci blisko 50% swojej wartości. Dla klienta indywidualnego jest to spora strata, poszukiwanie w dobrej cenie 3 letniego auta często to koszt 75% ceny- każdy chciałby sprzedać swoje auto za cenę bardziej zbliżoną cenie początkowej z uwagi na niski przebieg, stan wizualny itd. W tym przypadku na scenę wchodzą samochody poleasingowe, których wartość jest już dostatecznie niska z uwagi na eksploatacje, jednak stan techniczny nadal nie pozostawia miejsca na marudzenie.

Taka forma zakupu auta to także dobry sposób na tanie nabycie samochodu dla firmy. Samochód dostawczy poleasingowy może kosztować o blisko 70% mniej, a jego stan techniczny i książka serwisowa wpływa na pewność zakupu pojazdu.

Samochód poleasingowy- wady

Podobnie jak w przypadku zakupu samochodu od właściciela prywatnego, oczywiście możemy spotkać się ze standardowymi „pułapkami” sprzedawców. Cofnięty licznik, z uwagi na określoną liczbę kilometrów uwzględnioną w umowie leasingowej, naprawy powypadkowe lub naprawy aut w nieautoryzowanych serwisach, których nie znajdziemy w żadnej księdze serwisowej. Kończąc na takich rzeczach, jak skromne wyposażenie, wypadkowa historia, widoczne zarysowania kolizyjne czy parkingowe, a także uszkodzenia tapicerki czy części wyposażenia.

Jeśli jako potencjalni nabywcy podchodzimy z dużą rezerwą do prawdomówności sprzedającego, zawsze możemy skorzystać z oferty przejęcia samochodu będącego jeszcze w leasingu. Wtedy za odstępne, podpisujemy z bankiem lub firmą leasingową umowę przejęcia. Na wstępie od razu możemy oszacować całkowity koszt inwestycji, łącznie z opłacalnością zakupu samochodu od leasingodawcy po zakończonym okresie trwania umowy.

Samochody poleasingowe- gdzie je znaleźć?

Z uwagi na coraz większe zainteresowanie taką formą zakupu samochodu zarówno do firmy, jak i w celach prywatnych, coraz więcej serwisów giełdowych posiada „flotę” aut poleasingowych. Na rynku znajdziemy także wyłącznie giełdy handlujące samochodami, na których parkingach stoją wyłącznie samochody firmowe w charakterystycznej kolorystyce.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code