Używany samochód – jak go dobrze kupić? Kilka cennych wskazówek

używany samochód

Zakup nowego auta to nie tylko spory wydatek ale również suma różnych czynności, które pochłaniają bardzo dużo czasu i energii. Jeśli jesteś właśnie na tym etapie (poszukiwań), doskonale wiesz, jak czasochłonny jest to proces. Dotyczy to nie tyko samochodów nowych, ale przede wszystkim tych używanych. Używany samochód to dla wielu osób jedyny możliwy wybór. Auto w dobrej kondycji, sprawne i w miarę tanie to marzenie wielu z nas, jednak znalezienie takiego egzemplarza czasem graniczy z cudem. Obecnie, auta na sprzedaż, które były w rękach dwóch lub trzech właścicieli, mogą okazać się tykającą bombą, za „atrakcyjną cenę”.

Nie da się ukryć, ze osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z motoryzacją, zazwyczaj wybierają używany samochód osobowy. Nie ma w tym tak naprawdę nic dziwnego, ponieważ niestety w Polsce zarobki dalej utrzymują się na dosyć niskim poziomie i mało kto może pozwolić sobie na auto z salonu. Od wielu lat możemy zauważyć duży wzrost na rynku sprzedaży samochodów używanych. Co roku powstają co raz to nowsze komisy samochodowe, a internetowe strony z ogłoszeniami pękają w szwach. Jednak czy wiemy jak kupić używany samochód? Czy wiesz, z jakimi najczęstszymi problemami możesz się spotkać? Sprawdź nasze rady, dotyczące tego, jakie używane auta na sprzedaż brać w ogóle pod uwagę i jak szukać dobrych egzemplarzy.

auta na sprzedaż

Budżet

Pierwszą i bardzo ważną zasadą, która tyczy się kupowania samochodów jest odpowiednie określenie budżetu. Co przez to rozumiem? Większość osób, która przechodzi przez ten proces po raz pierwszy myśli, że jeśli ma do przeznaczenia na auto kwotę X, to za taką go kupi i nie będą musieli dokładać ani gorsza. Niestety tak się często nie dzieje.

Nigdy nie przeznaczaj na zakup dokładnie całej kwoty. Bardzo rzadko jesteśmy w stanie kupić używany samochód, który nie będzie wymagał od nas późniejszego wkładu własnego. Prawdą również jest to, że im starszy samochód- tym potencjalnych wydatków więcej. Standardową procedurą po zakupie jest np. wymiana napędu rozrządu czy oleju w silniku.

Pomocne może okazać się podzielenie swojego docelowego budżetu na dwie części- zakup oraz pierwszy serwis. Tzw. „pakiet startowy” powinien wynosić około 10% wartości auta. Auta na sprzedaż z segmentu premium, wymagają późniejszego wkładu własnego w granicy nawet 20-30%.

Zweryfikowanie i określenie potrzeb

Każdy z nas ma inne przyzwyczajenia oraz potrzeby. Nie warto jest się bezrefleksyjnie sugerować zdaniem najlepszego przyjaciela, znajomego, członka rodziny. Kupno niewłaściwego i niedopasowanego samochodu może być ogromnym problemem. Przed poszukiwaniami zastanów się po pierwsze, do jakich celów będzie wykorzystywany pojazd, po drugie ile mniej więcej osób będzie nim podróżować na co dzień oraz określ tygodniowy czy miesięczny dystans do przemierzenia autem.

Używany samochód – gdzie go szukać?

Czasem znalezienie wymarzonego samochodu jest jak szukanie igły w stogu siana. Jest to prawda, ponieważ miejsc gdzie wystawia się obecnie auta na sprzedaż jest wiele. Do wyboru masz internetowe portal ogłoszeniowe, prywatnych sprzedawców, komisy, zawodowych handlarzy, strony dealerów samochodowych czy możesz poszukiwać aut za granicą na własną rękę.

Co więc wybrać? Mówi się, że najlepszą opcją jest zakup auta od dobrego znajomego lub prywatnego sprzedawcy. Nie zawsze jednak jest to dobry wybór. Trzeba sugerować się przede wszystkim stanem samochodu, dokładnie sprawdzić dokumenty i przeprowadzić rzetelny wywiad z osobą sprzedającą. W przypadku internetowych ogłoszeń, nie warto jest się sugerować jedynie ładnymi zdjęciami i opisem. Żadna z tych rzeczy nie odzwierciedla prawdziwego stanu auta. Niektórzy specjaliści mówią, że im lepiej wygląda ogłoszenie, tym gorzej dla kupującego (choć nie zawsze jest to prawda). To, czy masz zaufanie do handlarza, czy do prywatnej osoby zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Auta szukaj w najbliższej okolicy

Następną przydatną zasadą, o której większość z nas nie pamięta jest to, aby swój wymarzony samochód osobowy znajdował się mniej więcej w promieniu 100 km od naszego miejsca zamieszkania. Uwierz mi, że nie warto jechać przez pół kraju, aby jedynie zobaczyć dane auto. Tak naprawdę, rzeczywistość może okazać się brutalna, a Ty wrócisz do domu z niczym.

Oględziny i sprawdzenie auta

Słusznie mówi się, aby na oględziny samochodu nie jechać samemu/samej. Opinia drugiej, mniej podekscytowanej osoby jest zawsze mile widziana. Najlepszą opcją jest zabranie bliskiej osoby, która dodatkowo zna się na mechanice. To pomoże w wykryciu potencjalnych, szkodliwych wad.

Dodatkowo, postaraj się nie brać z sobą gotówki na pierwsze spotkanie. Jest to istotne z dwóch powodów. W ten sposób dbasz o swoje bezpieczeństwo oraz nie kupisz auta pod wpływem emocji i chwili.

Sprawdzanie dokumentów

Wiadomo, że kupując używane auto najbardziej zależy nam na tym, aby było ono w dobrym stanie. Jeśli wszystko z danym modelem jest w porządku, kolejnym krokiem powinno być bardzo dokładne sprawdzenie wszelakich dokumentów. Różne wady prawne mogą przysporzyć nam nie tylko problemów, ale również narazić na niepotrzebne, dodatkowe koszty. Przede wszystkim:
-sprawdź numer VIN na nadwoziu i dokumentach (musi się zgadzać),
-sprawdź w karcie pojazdu i dowodzie rejestracyjnym informacje o kredytach, leasingu czy zastawach,
-zobacz, czy samochód osobowy posiada kartę pojazdu,
-określ statusu polisy OC (najlepiej, aby była ona wykupiona na rok- polisa OC wykupiona na miesiąc powinna wzbudzić Twoje podejrzenia)
-określ, czy dane sprzedającego pokrywają się z tymi dokumentach.

Pamiętaj, że jedynym dowodem na to, że osoba sprzedająca samochód jest jego właścicielem, jest wcześniejsza faktura lub umowa sprzedaży.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *