Wady i zalety ciągnika Władimirec T-25

t25

Władimirec T-25 to ciągnik, który bardzo często jest spotykany na polskich gospodarstwach rolnych, mimo że od zakończenia jego produkcji minęło już ponad 20 lat. Właścicielom tych maszyn ciężko się z nimi rozstać, ponieważ wciąż na rynku można kupić części rolnicze do tych traktorów i ich wymiana przedłuża ich żywotność. Powodem, dla którego trudno wymienić T-25 na nową generację ciągnika jest też jego długa lista zalet. Za co szczególnie doceniany jest ten rosyjski ciągnik?

Zalety

To, na co w pierwszej kolejności zwracamy uwagę, dokonując zakupu jakiegokolwiek przedmiotu, jest cena. Ciągniki marki Władimirec T-25 mogą się pochwalić niską ceną, co nie przekłada się na jakość tej maszyny. Charakterystyczną cechą tych ciągników jest duża liczba biegów wstecznych, a nadmienić należy, że takie rozwiązanie jest rzadko stosowane w ciągnikach innych marek. Ciągnik T-25 ma także bardzo dogodny rozkład prędkości biegów przednich, a skrzynia biegów pracuje bardzo cicho. Na uwagę zasługuje również możliwość regulacji rozstawu kół i prześwitu ciągnika.

Sercem każdej maszyny jest silnik. W przypadku ciągnika Władimirec T-25 ten element jest trwały, ale też ekonomiczny, co docenia każdy jego właściciel. Silnik zbudowany jest w innowacyjny sposób, jak na okres jego produkcji 1966-1995. Przed kołem zamachowym znajdującym się w korpusie silnika znajduje się otwór z kanałem. Jego zadaniem jest zbieranie oleju, który wydostaje się z powodu nieszczelności uszczelniacza piasty. Olej następnie jest kierowany do miski olejowej.

Dla każdego rolnika bardzo ważna jest wygodna kabina i siedzisko. W ciągniku Władimirec T-25 fotel posiada amortyzację oraz możliwość regulacji. Kabina jest wyposażona w szereg udogodnień. Ma wbudowaną elektryczną wentylację, ogrzewanie, elektryczny nawiew powietrza oraz elementy pochłaniające hałas zamontowane na podłodze i podsufitce. W kabinie jest zamontowana także dźwignia odprężnika, dzięki której urządzenie może być obsługiwane przez jedną osobę.

Tak jak już wyżej zostało wspomniane, ciągnik Władimirec T-25 jest ekonomiczny – charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa nawet podczas wzmożonej pracy. Jeśli instalacja elektryczna oraz paliwowa jest sprawna, silnik może się uruchomić nawet przy temperaturze –20 stopni. Maszyna wyposażona jest także w blokadę włączania rozrusznika w momencie, kiedy jest uruchomiony silnik.

T-25 to także dobrze wyposażona deska rozdzielcza, która ma zamontowany szybkościomierz-obrotomierz oraz takie wskaźniki jak poziom paliwa, ciśnienia oleju silnika, temperatury oleju, amperomierz czy manometr instalacji pneumatycznej.

Podnośnik w ciągniku charakteryzuje się możliwością opuszczania przymusowego. Oznacza to, że jest możliwość podniesienia tyłu ciągnika bez konieczności używania osobnego lewarka, ale także można dzięki temu dociskać narzędzie rolnicze do podłoża.

Wady

Nie ma chyba ciągnika, który nie posiadałby kilku wad, więc tak jest też w przypadku maszyny T-25. Właściciele tego traktora do wad zaliczają jednostopniowe sprzęgło, niezbyt wytrzymałe zamienniki sworzni zwrotnic oraz czopów przednich kół. W tych maszynach bardzo często zdarzają się luzy w przegubach drążków oraz uciążliwy dla kierowcy jest sposób zmiany biegów w modelach z jedną dźwignią. Ostatnią wymienianą wadą jest jednobiegunowy napęd WOM.

Władimirec T-25 to maszyna, która ma wielu zwolenników nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju. Niewątpliwie ma na to wpływ ilość zalet, którymi może się pochwalić ta maszyna, ale także fakt, że części rolnicze są ogólnodostępne i tanie.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *